'89 squad

nasze forum

Ogłoszenie

Czekamy z niecierpliwością na nowych forumowiczów

#1 2007-02-06 09:36:36

Giganciara :D

Pani Obłędu

HIGIENIA - dawniej i dziś :D

Ciekawostki dotyczące higieny: (mnie powaliło z nóg :lol:)

Georges Vigarello, "Czystość i brud. Higiena ciała od średniowiecza do XX wieku",
"Zdrowie kobiety" z 1947r.

- "w średniowieczu ze względu na religijność dzieci królow pierwszy raz (w wieku kilku lat) były kąpane w wodzie w której uprzednio kąpał się cały zakon zakonnic"

- "W Renesansie, przez długi czas pokutowało przekonanie, że woda może przedostawać się przez pory skóry i powodować choroby i spustoszenie w organiźmie"

- "Jak może mąż dbać o żonę? Po pierwsze: nie ciągać żony bez nadzwyczajnej potrzeby do ciężkich prac w polu i w obejściu. Weźmy przykładowo nakładanie na wóz gnoju lub rozrzucanie go po polu. "

"- W lecie dobrze jest zwilżyć piasek czy trociny wrzątkiem, odchody drobiu wnosi się potem do sieni i do izby. W dodatku w lecie ściągają do tych resztek chmary much z całej okolicy, cisnąc się drzwiami i oknami do kuchni, gdzie z nogami umazanymi w kurzym pomiocie łażą po naszym jedzeniu i wpadają w garnki (...) Nie można pozwolić na to, by tuż przed progiem dzieci załatwiały swoje potrzeby naturalne. "

-"- Do wycierania nóg powinno się mieć ręcznik lub czystą ściereczkę. Nie można używać do tego celu ścierek do garnków (...). "

- "Kobiety (nawet królowe) chodziły w wielkich, rozkloszowanych sukniach, przechodząc po korytarzu w swym pałacu, załatwiały się pod siebie. Władcy często zmieniali rezydencje, budowali nowe, gdyż smrodu z pomieszzeń nie dało się niczym usunąć. We wszystkich pałacach nie było ani jednej łazienki."

-"Jeden z królów francuskich zginął w ten sposób, że zorganizował przyjęcie i w trakcie przyjęcia poczuł potrzebę zrobienia kupy, zatem aby tak ostentacyjnie nie załatwiać się przy gościach, wszedł do kominka (który i tak był w tym pomieszczeniu, w którym znajdowali się goście) i tam chciał się załatwic, podnosząc się (bo kucał) uderzył się w głowię, zemdlał, przez pewien czas znajdował się w śpiączce i w końcu zmarł..."

-"woda kolonska, zarowno w Europie jak i w Ameryce bywa uzywana w wiekiej ilosci za napoj. Uzywaja jej zwlaszcza DAMY WYZSZYCH SFER TOWARZYSKICH jako stimulans. Zaczynaja od kropel i dochodza do nalogowego upijania sie; czesto tez nalogowi temu podlegaja morfinistki, kokainistki lub osoby odzwyczajajace sie od zwyklych napojow wyskokowych." gazeta lekarska 1889 rok

-"Głowę należy myć przynajmniej co 3 tygodnie specjalnym szamponem do włosów lub delikatnym mydłem (...) Gnidy - bardzo szpecą kobietę, bo są jakby szyldzikiem z napisem, że we włosach jest albo było robactwo. "

- "- Trzeba koniecznie i obowiązkowo mieć w domu oddzielną dużą miednicę do mycia się i mniejszą miedniczkę do podmywania (...) Karmienie w miednicy prosiąt, cieląt lub kur jest niedopuszczalne. "

-"Bieliznę należy zmieniać często, co 7 dni"

- "Podajemy jeszcze jeden prosty i wygodny sposób urządzenia sobie kąpieli, mianowicie w mocnym plastykowym worku przeciwmolowym. W kąciku do mycia albo wprost w izbie, a w lecie nawet w jakiejś zamkniętej sieni, drewutni czy stodole rozebrać się i wejść do tego plastykowego worka ustawionego dnem na podłodze lub na ziemi i zawiniętego jak do wsypania do worka pierwszego koszyka ziemniaków."

- "Wesz łonowa, zwaną "mendewesz", oblepia skórę owłosioną w dolnej części ciała. Łatwo ją skądziś przywlec do domu, ale i łatwo wytępić, posypując miejsca przez nią zaatakowane azotoksem lub nacierając octem sabadylowym."

-"


I AM THE STORM
I AM THE WONDER
AND THE FLASHLIGHTS, NIGHTMARES AND SUDDEN EXPLOSIONS...

Offline

 

#2 2007-02-06 15:50:15

Adu MH

Ojciec Prorok

Re: HIGIENIA - dawniej i dziś :D

Giganciara ]Ciekawostki dotyczące higieny: (mnie powaliło z nóg )

-"Bieliznę należy zmieniać często, co 7 dni"

- "Wesz łonowa, zwaną "mendewesz", oblepia skórę owłosioną w dolnej części ciała. Łatwo ją skądziś przywlec do domu, ale i łatwo wytępić, posypując miejsca przez nią zaatakowane azotoksem lub nacierając octem sabadylowym."

-"

O ja pierdole!! Te to normalnie mnie zabijają <hahaha>  Dobrze mieć wiedzę ogólną ze wszystkiego, prawda??

Ja bym się źle czuł jakby mi moja "królowa" kloca pod nogi spuściła   Ani odkurzać ani nic


Old man, dead hand
If only their insanity
The lie feeds off their greed                  Machine Head - "Old"
Jesus wept...

Offline

 

#3 2007-02-06 16:09:41

Giganciara :D

Pani Obłędu

Re: HIGIENIA - dawniej i dziś :D

-"W latach 69-79 n.e., za panowania cesarza Wespazjana, używano moczu do spilśniania i czyszczenia tkanin. Na tego typu zakłady nakładany były specjalny podatek od nieprzyjemnego zapachu."

-"W średniowieczu uważano także, że kąpiel jest szkodliwa dla zdrowia, a święty Hieronim głosił nawet, iż mycie ciała jest profanacją chrztu. Kiedy słynny podróżnik Marco Polo dotarł do Japonii, zaproszony został wraz z towarzyszami do łaźni. Dzielny odkrywca doszedł do wniosku, że "skośnoocy" gospodarze dybią w ten sposób na jego życie."

-"Niemieccy archeolodzy pracujący w ogrodzie zabytkowego domu Marcina Lutra w Wittenberdze, odkryli pozostałości z XVI-wiecznego pomieszczenia z toaletą. Zgodnie z przekazami historycznymi właśnie tu twórca luteranizmu doszedł do swoich reformatorskich przemyśleń.  Teolog cierpiący na chroniczne zaparcia spędzał tutaj dużo czasu i właśnie w tym miejscu – jak sam twierdził – doszło do sformułowania słynnych 95 tez.


I AM THE STORM
I AM THE WONDER
AND THE FLASHLIGHTS, NIGHTMARES AND SUDDEN EXPLOSIONS...

Offline

 

#4 2007-02-06 16:35:43

Adu MH

Ojciec Prorok

Re: HIGIENIA - dawniej i dziś :D

Giganciara ]Teolog cierpiący na chroniczne zaparcia spędzał tutaj dużo czasu i właśnie w tym miejscu – jak sam twierdził – doszło do sformułowania słynnych 95 tez.

A propo... dzisiaj się właśnie zastanawiałem, ile tych tez było ale źle obstawiałem To już będę wiedział


Old man, dead hand
If only their insanity
The lie feeds off their greed                  Machine Head - "Old"
Jesus wept...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.flirciarze.pun.pl www.pokegra.pun.pl www.rometrouterws50.pun.pl www.historia-magistra-vitae.pun.pl www.cs-headshot.pun.pl